To może być jedno z najtrudniejszych pytań, na które można odpowiedzieć w sposób uczciwy. Prowadzenie samochodu jest czynnością wymagającą pewnych predyspozycji psychofizycznych i z czasem normalnym jest, że te predyspozycje stają się coraz mniejsze. Każdy konkretny człowiek przypadek różni się od pozostałych osób i choć możliwe jest przeprowadzenie badań psychotechnicznych, które dadzą nam jednoznaczną odpowiedź, to porzucenie jazdy jest zazwyczaj decyzją subiektywną. A co więcej, w naszym kraju nie ma żadnego prawa w tej kwestii.
Komplikacja w podjęciu tej decyzji ma związek z subiektywnym odczuciem, jakie mamy na temat własnych możliwości. Trudno jest zaakceptować fakt, że doszliśmy do punktu, w którym możemy narażać siebie na ryzyko prowadząc samochód, jak również narażać na ryzyko innych. Uświadomienie sobie swoich ograniczeń to pierwszy krok do zaprzestania jazdy, a także słuchanie naszych bliskich, przyjaciół czy lekarzy. I nie zapominajmy o statystyce – wiele starszych osób utrzymuje starsze, mniej bezpieczne samochody.
Wzrok, słuch i to dwa główne zmysły, które pomagają nam bezpiecznie prowadzić samochód. Z wiekiem zmysły te stają się mniej skuteczne. Pogarsza się nasz wzrok, słuch przestaje odbierać pewne częstotliwości lub robi to z trudem, zmniejsza się refleks i siła. Tracimy pole widzenia, bardziej przeszkadzają nam odblaski i nie mamy takiego samego widzenia nocnego jak w młodszym wieku.
Ponadto dodatkowym i bardzo istotnym utrudnieniem byłoby cierpienie na jakąś chorobę, np. Alzheimera, Parkinsona, zapalenie stawów czy epilepsję, czyli choroby, które rzeczywiście stanowią zagrożenie dla prowadzenia pojazdów, niezależnie od tego, czy wzrok i słuch są w idealnym stanie. Swoją drogą, porady na temat dbania o zdrowie w podeszłym wieku znajdziesz w portalu https://targizdrowia.pl
Chociaż trudno jest określić że nie jest się już zdolnym do bezpiecznej jazdy, pierwszą myślą, jaką powinniśmy mieć, jest bezpieczeństwo wszystkich na drodze. Aby w każdej chwili wiedzieć, jakie mamy zdolności, należy poddawać się regularnym badaniom lekarskim, zainteresować się wpływem, jaki każdy dyskomfort czy problem w wymienionych układach naszego organizmu negatywnie wpływa na jazdę.
Jak wspomniano na początku, znalezienie właściwego czasu na zaprzestanie jazdy jest osobistą i subiektywną decyzją. Jednocześnie jest to odpowiedzialności wobec całego społeczeństwa, bo choć nie ma prawa zabraniającego prowadzenia samochodu po przekroczeniu pewnego wieku, to nasze ciało i umysł podpowiedzą nam, kiedy powinniśmy przestać.