Filtr kabinowy, nazywany też filtr przeciwpyłowy to filtr wnętrza samochodu. Nie ma on wpływu na działanie samochodu jako takiego, przez co przez wielu kierowców jest ignorowany, co jest dużym błędem. Jeśli należysz do tego grona, to gorąco zachęcamy cię do zapoznania się z treścią tego krótkiego tekstu. Jesteśmy przekonani, że uda nam się przekonać cię do regularnego wymieniania tej części eksploatacyjnej, co pozytywnie wpłynie na zdrowie twoje i twoich pasażerów.
Aby w pełni zrozumieć zalety wynikające z regularnej wymiany filtra kabinowego, musisz najpierw zrozumieć, czym w ogóle jest ten filtr i do czego służy. Filtr kabinowy to duży filtr o kształcie płaskiego prostopadłościanu, zbudowany ze specjalnej bibuły filtracyjnej, często wspomaganej przez węgiel aktywowany. Jego zadaniem jest filtrowanie powietrza trafiającego do wnętrza samochodu i usuwanie z niego cząsteczek większych niż około pół mikrona.
W ostatnich latach, w związku z problemem smogu w Polsce, mówi się dużo o związku pomiędzy zanieczyszczeniem powietrza a różnego rodzaju chorobami. Wiesz więc zapewne, jak groźne jest oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Niestety jednymi z najbardziej zanieczyszczonych miejsce są ruchliwe ulice miast. Na ulicach występuje bowiem nie tylko smog, taki jak w innych częściach miasta, ale i nagromadzenie zanieczyszczeń, których źródłem są samochody osobowe. Mówimy to oczywiście o spalinach, ale i o cząsteczkach gumy ze zużywających się opon, mikroskopijnych drobinkach asfaltu, fragmentom klocków hamulcowych i innych szkodliwych substancjach. Zadaniem filtra kabinowego jest wyłapywanie tych cząsteczek, aby nie trafiły one do płuc kierowców.
Filtr wnętrza wyłapuje też pyłki roślin czy zarodniki grzybów, co jest szczególnie ważne dla alergików. Inną pozytywną cechą filtrów zawierających węgiel aktywowany jest zdolność do wyłapywanie nieprzyjemnych zapachów, co poprawia komfort jazdy.
Jak więc widzisz, ten prosty filtr, którego cena rzadko przekracza 100 złotych, wpływa pozytywnie na zdrowie osób przebywających w twoim samochodzie i poprawia ich komfort jazdy. Dlatego warto co około 15 tysięcy kilometrów lub raz do roku wymieniać ten filtr na nowy.