Nie ma w dzisiejszych czasach takiej działalności, która nie wymagałaby samochodu. Nawet działalność chałupnicza raczej się bez tego nie obchodzi, zupełnie jak prywatne gospodarstwo. Zakładając firmę musimy zdecydować, czy kupujemy auto za gotówkę, w kredycie, czy też wybieramy leasing samochodu. A jeśli to ostatnie, to, co opłaca się lepiej: nowy, czy używany pojazd.
Leasing zdecydowanie jest tą opcją, którą może wziąć pod uwagę przedsiębiorca rozpoczynający własną działalność gospodarczą. Zazwyczaj ma on ograniczone fundusze i niejednokrotnie wspomaga się kredytem na firmę, a w tej sytuacji dodatkowe dofinansowanie auta w postaci kolejnego kredytu może być zbyt wielkim obciążeniem. Dlatego też warto sięgnąć po sprawdzone i popularne rozwiązanie, jakim jest leasing.
Nowy samochód w leasingu, czy to się opłaci?
Nowy samochód, to szereg oczywistych korzyści w postaci idealnego stanu technicznego, gwarancji, a także używania go przez wiele lat. Wybierając nowe auto dla swojej firmy otrzymujemy narzędzie pracy, które w eksploatacji będzie tańsze, a potencjalne naprawy rzadsze i przede wszystkim objęte zazwyczaj gwarancją.
Leasing samochodu nowego wiąże się z dokonaniem wpłaty własnej wyższej, niż w przypadku używanego oraz wyższych rat leasingowych. Jednocześnie przeprowadzając w odpowiedni sposób kalkulację kosztów i dokonując zakupu modelu odpowiadającego potrzebom można śmiało powiedzieć, że nowy samochód w leasingu może przynieść sporo korzyści w dłuższej perspektywie czasu.
Samochód używany w leasingu, kiedy takie rozwiązanie przynosi korzyści?
Działalność gospodarcza oparta w dużej mierze na transporcie, której głównym narzędziem zarobkowania jest auto niekiedy wymaga zakupu kilku pojazdów. Tu warto nadmienić, że większość firm transportowych tworząc flotę samochodową wybiera opcję leasingu samochodów kilkuletnich. Wpływ na to mają koszty leasingu, przy jednoczesnych kosztach napraw i serwisowaniu. Na nowe auta niewielu przedsiębiorców stać, większość kompletuje samochody używane.
Istotne jest przy tej okazji zwrócenie uwagi na wiek samochodów i stan techniczny. Niektóre firmy leasingowe preferują auta do określonego wieku i nie starsze. Chcąc zminimalizować koszty napraw i serwisu należy też wziąć pod uwagę przebieg kilometrów. Wszystkie te elementy w późniejszym czasie dają wymierne efekty.
Wybór firmy leasingowej, na co zwrócić uwagę?
Na rynku działa wiele firm leasingowych, więc przedsiębiorca ma spory wybór. To, którego leasingodawcę wybierze zależy od kilku warunków, jakie musi spełnić. Leasing samochodu nowego jest stosunkowo prosty i można skorzystać z oferty firmy współpracującej z salonem sprzedaży danej marki samochodów. Niekiedy warto skorzystać z porównywarki internetowej lub kierować się opiniami. Najistotniejsze jest w typ przypadku odpowiednie przekalkulowanie potrzeb do wysokości kosztów leasingu.
W przypadku zakupu samochodu używanego leasingodawcy określają w jakim stanie i iloletni pojazd można wyleasingować. Przeważnie firma leasingowa wiek pojazdu na 5 lat, a jeśli chcemy zakupić auto starsze musimy liczyć się z wyższą wpłatą własną oraz wyższymi ratami leasingu.
W przypadku leasingu polecam dobre ubezpieczenie samochodu, żeby nie znaleźć się w sytuacji skasowanego samochodu i dużych rat do spłacenia.