Nie kupuj kota w worku
Auto używane jest jak pudełko czekoladek- cytując klasyka- nigdy nie wiesz, na co trafisz. Zakup używanego samochodu wiąże się często z niepewnością co do jego historii i stanu technicznego. Sprzedawcy nie zawsze zdradzają wszystkie szczegóły lub najzwyczajniej nie posiadają całej wiedzy. Zanim dojdzie do transakcji kupna, zazwyczaj auto sprawdzane jest u mechanika, by rozwiać wszelkie wątpliwości. Jednak tylko wytrawny mechanik pozna, czy pojazd jest np. powypadkowy lub posiada inne istotne mankamenty.
Z pomocą przychodzi raport historii pojazdu, dzięki któremu otrzymamy dużą dawkę niezbędnej wiedzy. Aby mieć dostęp do informacji, należy na stronie bazy danych wpisać numer identyfikacyjny pojazdu VIN ( numer nadwozia). Po wpisaniu numeru otrzymujemy następujące informacje: dane techniczne, moc i pojemność silnika, terminy badań, czy auto jest powypadkowe, czy nie było kradzione, ile było właścicieli, ostatni stan licznika, dane o ubezpieczeniu OC. Po wywołaniu numeru pojazdu VIN, otrzymujesz skrócony raport. By mieć dostęp do szczegółowych informacji, takich jak m.in. historia kolizji i napraw, należy zapłacić od około 35 do 45 zł. Każda baza oferuje rozszerzoną wersję raportu. Na uwagę zasługuje strona www.autobaza.pl, ponieważ serwis funkcjonuje od wielu lat.
Bezpłatny raport
Podstawowy, bezpłatny raport możesz uzyskać na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. Podczas logowania do strony ministerstwa należy podać datę pierwszej rejestracji pojazdu oraz numer rejestracyjny. Może to sprawiać pewne utrudnienie, jednak sprzedający, który nie ma nic do ukrycia, przekaże te dane.
Sprzedawcy w ofertach powinni udostępniać VIN pojazdu. Wtedy bez wychodzenia z domu, możesz zebrać wiele interesujących danych na temat pojazdu, który Cię zainteresował. Jeśli zaś numer VIN nie został podany, a na naszą prośbę sprzedawca zwleka z przekazaniem informacji, powinna zapalić się „czerwona lampka”. Jeśli szukasz pojazdu na serwisie „Otomoto”, ustaw we filtrze wyszukiwania opcję-pokaż oferty z numerem VIN.
Możesz wybrać bezpłatną, rządową stronę, do sprawdzenia historii pojazdu. Pamiętaj tylko, ze są to dane podstawowe, pozyskane z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Natomiast płatne bazy, oferujące rozszerzony raport, szukają wszystkich, dostępnych informacji po numerze VIN.