Mycie silnika ma tak samo wielu zwolenników, jak i przeciwników. Dlaczego? Z jednej strony zabrudzenia na jednostce napędowej w żaden sposób nie wpływają na jej pracę, a z drugiej – bywają uciążliwe z uwagi na intensywny zapach, głównie starego oleju. Czy warto myć silnik? Jak zrobić to samodzielnie? Sprawdź!
Mycie silnika – koszt
Wiele profesjonalnych warsztatów oferuje czyszczenie silnika. Zwykle cennik obejmuje dwie usługi:
• mycie silnika od góry (ceny mieszczą się zwykle w przedziale od 50 do 150 zł);
• mycie silnika od spodu (cena przekracza 100 zł i sięga nawet kilkuset, w zależności od modelu samochodu i stopnia zabrudzenia).
Czyszczenie jednostki napędowej – czy można umyć silnik samodzielnie?
Czy mycie silnika samochodu zarówno od góry, jak i od spodu można przeprowadzić samodzielnie? Tak, jednak trzeba wybrać odpowiednie miejsce i zaopatrzyć się we właściwy preparat do czyszczenia. Warto mieć na uwadze, że mycie silnika na myjni jest niedozwolone, podobnie jak czyszczenie motoru na ulicy czy publicznym parkingu. Złym pomysłem jest także mycie silnika na kostce przed domem czy na ogródku. Najlepiej przeprowadzić czyszczenie w garażu z odpływem oraz z dostępem do bieżącej wody.
Preparat do mycia silnika – czego użyć?
Najlepszym wyborem będzie zakup preparatu przeznaczonego do tego celu. Gotowe, wysokiej jakości płyny czy pianki dostosowane są do czyszczenia silnika – usuwają zarówno zwykłe zabrudzenia – kurz, błoto itp., jak i stare oleje i smary. Dodatkowo nie szkodzą elementom gumowym czy wykonanym z tworzywa.
Jak myć silnik? Czyszczenie krok po kroku
Po wprowadzeniu samochodu do garażu, musimy poczekać, aż silnik ostygnie. Następnie należy zabezpieczyć elementy elektryczne przed zalaniem wodą. Zaopatrzeni w płyn, po odczekaniu odpowiedniego czasu, przystępujemy do mycia.
1. Nanosimy preparat czyszczący i pozostawiamy na określony czas wskazany na opakowaniu (zwykle około kilka do kilkunastu minut). Preparat penetruje warstwę brudu, ułatwiając jego usuwanie.
2. Spłukanie silnika wodą – najlepiej za pomocą spryskiwacza oraz miękkiej ściereczki z mikrofibry. Wykonując tę czynność trzeba bardzo uważać w przypadku silników benzynowych, które są bardzo wrażliwe na wodę z racji swojej budowy.
3. Suszenie silnika – najlepiej wysuszyć silnik za pomocą sprężonego powietrza (kompresorem). Jeśli go nie mamy, musimy odczekać kilka godzin, zanim odpalimy motor.
Poszukujesz profesjonalnej pomocy drogowej w celu przatransportowania uszkodzonego samochodu? Sprawdź ofertę – Pomoc Drogowa Zator